O problemach społecznych i środowiskowych w branży odzieżowej na MTM

Kwestie społecznej odpowiedzialności czy rozwoju zrównoważonego to ciągle jeszcze temat nierozpoznany i niechętnie dyskutowany przez branżę odzieżową. Jak pokazują rozmowy przeprowadzone w czasie Międzynarodowych Targów Mody w Rzgowie wielu producentów ma znikomą wiedzę o możliwych problemach, które mogą zdarzyć się w procesie produkcji. Rozmówcy nie mieli pełnych danych na temat miejsca pochodzenia surowców i półproduktów oraz nie byli świadomi, w jakich warunkach odbywały się procesy wytwórcze.

Tym bardziej uzasadniona potrzeba dzielenia się wiedzą na ten temat. Dzięki uprzejmości organizatorów oraz na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi w dniu 29.08.2015 w przestrzeni targowej mogliśmy porozmawiać na temat problemów społecznych i środowiskowych a także zastanowiliśmy się nad tym, w jaki sposób można sobie z nimi radzić stosując zasady społecznej odpowiedzialności.

W roli prelegentów wystąpili Agata Rudnicka (prezeska CSR Impact) oraz Łukasz Kaliciński (prezes w firmie NotJustShop). Wspólnie zidentyfikowali możliwe problemy, z którymi muszą mierzyć się przedsiębiorstwa w tej branży jak np.: konieczność monitorowania łańcucha dostaw w związku z ryzykiem łamania praw człowieka i praw pracowniczych oraz kwestiami środowiskowymi jak wyczerpywaniem się zasobów czy zanieczyszczeniami związanymi z procesem produkcji.

„Cieszy nas fakt, że na tego typu imprezach zaczyna pojawiać się temat odpowiedzialności w świecie mody. Wydaje się, że opinia publiczna jest coraz bardziej świadoma problemów, które dotykają pracowników fabryk szyjących zarówno dla dużych koncernów jak i mniejszych producentów. Konsumenci zaczęli dostrzegać problem i można liczyć, że coraz częściej będą na niego reagować co z kolei powoduje konieczność zajęcia się tym tematem przez biznes. Jesteśmy dopiero na początku drogi ale wierzymy, że obecność tematu odpowiedzialności branży odzieżowej w debacie publicznej w tym na wydarzeniach dedykowanych modzie to dobry krok w kierunku podejmowania faktycznych działań na rzecz ograniczania nieetycznych, nieprawnych i nieodpowiedzialnych praktyk w tym przemyśle” – powiedziała Agata Rudnicka z CSR Impact.

Dostęp do informacji oraz wzrastająca świadomość konsumentów z jednej strony i konieczność dostosowywania się do obowiązujących przepisów jak również dbanie o sferę ekonomiczną przedsiębiorstw spowodowały, że debata na temat wyzwań nabiera znaczenia zarówno w wymiarze pojedynczych podmiotów jak i całej branży.

Prelegenci nie zostawili uczestników bez wskazówek jak sprostać tym wyzwaniom. Długa lista możliwości i szans, jakie daje odpowiedzialne podejście do budowania i prowadzenia firmy odzieżowej pokazuje, że firmy mogą dostosować możliwe rozwiązania do skali i zakresu swojego działania. Wielorakie możliwości są również dowodem na to, że biznes potrafi i chce odpowiadać na stojące przed nim problemy współczesnej gospodarki.

Spotkanie zakończył inspirujący wywiad z Łukaszem Kalicińskim z NotJustShop, który opowiedział jak wyróżnić się na rynku będąc społecznie odpowiedzialnym. O tym, jak Łukasza postrzega biznes można przeczytać też tutaj: [link]

Tych, którzy nie dotarli na spotkanie zapraszamy do przejrzenia prezentacji (tutaj) oraz na nasze strony internetowe: www.csri.org.pl. www.altmoda.pl oraz notjustshop.com/pl/

IMAG4255 IMAG4233 IMAG4217 IMAG4189

Komentowanie wyłączone.

Dansette, tłumaczenie: WordPress skórki